pochłaniacz
15 Wrz
1:37

Okap kuchenny – jaki najlepszy dla naszej kuchni?

Okap kuchenny to jedno z urządzeń AGD – przydatne w kuchni w trakcie gotowania. Odpowiada za pochłanianie oparów i tłuszczów oraz usuwanie nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia. Może być także ozdobą kuchni, jeśli jest dobrze dobrany. Wyróżniamy okap kominowy, podszafkowy, teleskopowy i wyspowy. Rodzaj dopasowujemy do naszej kuchni.

KOMINOWY

Jest okapem samodzielnie wiszącym przy ścianie nad kuchenką o prostym kształcie i długim, pionowym kominie, podłączonym do otworu wentylacyjnego. Jest urządzeniem najprostszym i popularnym, ponieważ jest wydajny i jednocześnie niedrogi.

PODSZAFKOWY

Jest sprzętem samodzielnie wiszącym pod szafką kuchenną albo mocowanym do ściany. Ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca sprawdza w małych kuchniach albo w aneksach kuchennych. Jednak ma niską wydajność. Jest wskazany, jeśli mało gotujemy.

WYSPOWY                                                                                      

Wyspowy najbardziej przypomina kominowy. Występuje w przypadku kuchenki w postaci wyspy, ponieważ może znajdować się w dowolnym miejscu, gdyż jest montowany do sufitu. Ma duże rozmiary i jednocześnie wysoką wydajność. Montowany w dużych kuchniach, które mają przynajmniej 20 m2.

TELESKOPOWY

To inaczej okap do zabudowy, który jest montowany w zabudowie szafki albo u dołu szafki kuchennej. Włącza się go poprzez rozciąganie strefy roboczej. Nadaje się do małej kuchni, podobnie jak podszafkowy, ale jest wydajniejszy.

BLATOWY                                                                                                             

Jest praktycznym rozwiązaniem dla każdej kuchni, także tej małej. Zazwyczaj montuje się go miedzy płytą grzewczą, a ścianą. Jego wyposażenie jest, razem z elementami płyty grzewczej, w szafce kuchennej. Dlatego to oszczędność miejsca. Dodatkowe miejsce w małej kuchni jest bezcenne. Taki okap pracuje również ciszej niż wiszący, mimo że jest tak samo skuteczny i wydajny. Okap schowany pod blatem sprawdza się także w kuchni otwartej na salon oraz jest idealnym wyposażeniem minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeni. Chociaż jest coraz popularniejszy, to jednak nie każdego na niego stać.

foto: www.globalo.pl

« »

Dodaj komentarz