Okap kuchenny – jaki najlepszy dla naszej kuchni?Okap kuchenny jest jednym z urządzeń AGD – przydatny w kuchni w podczas gotowania. Odpowiada za pochłanianie oparów oraz usuwanie nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia. Bywa także ozdobą kuchni, jeśli jest odpowiednio dobrany. Wyróżniamy okap kominowy, podszafkowy, teleskopowy i wyspowy. Rodzaj dopasowujemy do potrzeb naszej kuchni.

KOMINOWY

Jest to okap odrębnie wiszącym przy ścianie nad kuchenką. Cechuje go prosty kształt i długi, pionowy komin, podłączony do otworu wentylacyjnego. Jest to z pewnością urządzenie najprostsze i popularne, ponieważ jest wydajne i jednocześnie niedrogie.

PODSZAFKOWY

Jest sprzętem wiszącym pod szafką kuchenną albo mocowanym do ściany. W związku z tym, że zajmuje niewiele miejsca sprawdza w małych kuchniach lub też w aneksach kuchennych. Ma jednak niską wydajność, więc jest wskazany, tam, gdzie mało gotujemy.

WYSPOWY                                                                                      

Wyspowy najbardziej przypomina kominowy. Występuje w przypadku kuchenki w postaci wyspy i jest montowany do sufitu. Ma z reguły duże rozmiary, ale przy tym jednocześnie wysoką wydajność. Montowany jest w dużych kuchniach, które mają co najmniej 20 m2.

TELESKOPOWY

To inaczej okap do zabudowy, który jest montowany w zabudowie szafki albo u dołu szafki kuchennej. Włącza się go poprzez rozciąganie strefy roboczej. Nadaje się do małej kuchni, tak jak podszafkowy, lecz jest wydajniejszy.

BLATOWY                                                                                                             

Jest bardzo praktycznym wariantem dla każdej kuchni, również tej małej. Najczęściej montuje się go miedzy płytą grzewczą, a ścianą. Jego wyposażenie jest, razem z elementami płyty grzewczej, w szafce kuchennej. Jest to zdecydowanie oszczędność miejsca. Okap tego typu pracuje również ciszej niż wiszący, pomimo że jest tak samo skuteczny i wydajny. Okap schowany pod blatem sprawdza się także w kuchni otwartej na salon. Jest idealnym rozwiązaniem dla minimalistycznego i nowoczesnego stylu. Staje się coraz bardziej popularny, lecz jednak nie każdego na niego stać.

Gastronomia Wyposażenie Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *